UDT

Urządzenia i maszyny, takie jak między innymi podnośniki koszowe, zwyżki, czy dźwigi podlegają dozorowi technicznemu. Wynika to z faktu, że praca z wykorzystaniem tych maszyn wiąże się zarazem z potencjalnymi zagrożeniami. Celem tego rodzaju działań jest zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i osób postronnych, czy mienia. W ofercie naszej firmy znajdują się specjalistyczne kursy udt, które pozwolą Ci uzyskać odpowiednie uprawnienia do obsługi poszczególnych kategorii maszyn, na przykład podnośników koszowych, czy dźwigów.

Czym jest UDT? - co kryje się pod tym skrótem?

Skrót UDT pochodzi od Urzędu Dozoru Technicznego, czyli instytucji, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa urządzeń służbowych. Potocznie pod pojęciem UDT kryją się specjalistyczne uprawnienia, które pozwalają na legalną obsługę maszyn. W skrócie oznacza to, że obsługą narzędzi mogą zajmować się wyłącznie osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia, zdobyte w wyniku zaliczenia odpowiedniego egzaminu.

Urząd Dozoru Technicznego sprawuje również kontrolę nad poszczególnymi kategoriami maszyn oraz urządzeń. Dotyczy to przede wszystkim narzędzi, które służą do pracy na wysokościach, a także są wykorzystywane do transportu osób oraz towarów.

Uprawnienia UDT - jak je zdobyć?

Pod pojęciem uprawnień UDT rozumiemy specjalistyczne zaświadczenie o posiadaniu odpowiednich kwalifikacji w zakresie obsługi oraz serwisowania urządzeń. Do grona maszyn, które wymagają posiadania takowych uprawnień, należą między innymi:

  • podnośniki,
  • żurawie,
  • zwrotnice,
  • dźwigi,
  • podesty ruchome,
  • wózki transportowe (tak zwane “widlaki”),
  • układnice magazynowe.

Dlaczego warto posiadać stosowne uprawnienia UDT?

Zdobycie odpowiednich, specjalistycznych uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego wymaga odbycia kursu oraz zdania egzaminu. Taka inwestycja czasu oraz pieniędzy może mieć jednak dużo zalet w przyszłości. Uprawnienia na zwyżki oraz inne kwalifikacje, które można zdobyć, odbywając kurs udt, mogą stać się dodatkowym plusem podczas poszukiwania pracy. Duże firmy, które oferują usługi wykonywane maszynami, zazwyczaj preferują zatrudnianie osób, które posiadają już uprawnienia i mogą rozpocząć współpracę od zaraz.

Szkolenia udt pozwalają zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu obsługi urządzeń oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto też pamiętać, że podjęcie pracy związanej z posługiwaniem się narzędziami czy maszynami, które wymagają odpowiednich uprawnień udt, bez odpowiednich kwalifikacji, może być bardzo bolesne w skutkach. W razie wykrycia przypadku, w którym osoba bez uprawnień posługuje się ciężkimi maszynami, grozić może kara grzywny lub nawet pozbawienie wolności.

Szkolenie UDT - co trzeba wiedzieć?

Zdobycie uprawnień UDT wymaga odbycia kursu oraz zdania egzaminu. Wybierając się na udt kurs, zdobędziesz wiedzę potrzebną na dalszym etapie. Następnie, po dokonaniu odpowiedniej opłaty oraz wypełnieniu stosownego formularza o sprawdzenie kwalifikacji dotyczących obsługi danego sprzętu, możesz podejść do oficjalnego egzaminu. Warto podkreślić, że kurs, egzamin, a zatem również uprawnienia dotyczą wyłącznie danej kategorii sprzętu. To oznacza, że uprawnienia na podesty ruchome nie będą odpowiednie do pracy z wózkiem widłowym.

Egzamin UDT odbywa się w obecności komisji z Urzędu Dozoru Technicznego i jest podzielony na dwa etapy. Pierwszym z nich jest część teoretyczna, czyli test jednokrotnego wyboru, który składa się z 15 losowo wybranych pytań. Następnie rozpoczyna się egzamin praktyczny, w trakcie którego komisja zadaje dwa pytania odnośnie obsługi urządzenia, oraz wskazuje manewr, który należy wykonać. Istotnym jest fakt, że w większości przypadków możliwe jest podejście do zadania praktycznego z wykorzystaniem sprzętu szkoleniowego, który był wykorzystywany podczas trwania szkolenia.

Po uzyskaniu pozytywnego rezultatu z obu części egzaminów kursant otrzymuje stosowne uprawnienia do obsługi danej kategorii urządzeń. Warto pamiętać, że poszerzenie kwalifikacji o uprawnienia dotyczące innych kategorii maszyn wymaga odbycia dodatkowego szkolenia oraz odpowiedniego egzaminu.